makes your baby smile!

Psihički razvoj deteta prvih godina života

Novorođenče, taj mali čovek je najlepše, ali i najnezaštićenije i najbespomoćnije stvorenje u prirodi. Da bi poraslo i sazrelo potrebni su mu, ne samo adekvatna ishrana i telesna nega, nego i drugi podsticaji kao što su zaštita, nežnost , stimulacija i to davanjem ljubavi.

Naravno, majka je kraljica  detinjstva svakoga od nas, ali očeva podrška je  neprikosnovena za emocionalnu stabilnost. Pažljiv tata i muž pomaže  bebi i majci još tokom trudnoće, a posle porođaja se aktivno, sa ljubavlju, uključuje u  život svoje porodice i daje  osećaj sigurnosti i zaštite svojoj porodici.

U početku, novorođenče se nalazi u takozvanoj autističnoj  fazi. Ono je egocentrično, i reaguje samo one doživljaje koje oseća  na svom telu. Već od drugog meseca, ono primećuje okolinu i stvara prve socijalne kontakte, prvenstveno sa majkom, smešeći joj se. Ona čvrsta veza  bebe i mame u stomaku, preko posteljice, sada se nastavlja preko dojke. To nije samo potreba za hranom, već potreba za dodirom, smeškom, blizinom, ljubavlju. To je faza simbioze majke i deteta.

 

Oko desetog meseca dete je već prava mala individua i prelazi u fazu separacije, kada postaje manje vezano za majku, jer mnogo toga može učiniti samo. Ali, njegova neodlučnost i vezanost je i dalje velika za majku, te se javljaju u njemu unutrašnji sukobi, što prepoznajemo kao fazu negativizma. Tada se dete prvi put susreće i sa zabranama ne, ne smeš, ne možeš i samo počinje da koristi iste reči.

 

Oko osamnaestog  meseca, dete se još više osamostaljuje, ali je još uvek u nedoumici da li  da  ostane vezano sa majkom, ili da postane  svoj  te  reaguje prkosom i negativizmom (faza prkosa). Psihičku stabilnost  deca stiču  kroz majčinu ljubav i ljubav svoje okoline, te  tako stabilni lakše prolaze kroz  faze odvajanja od majke , koja se polako vraća svojim profesionalnim obavezama.

 

Krajem druge i početkom treće godine dete je steklo i higijenske navike (kontroliše akt defekacije i mokrenja), te i to doprinosi njegovom samopouzdanju. Tada je već i spremno da pođe u vrtić, jer je sigurno u  bezuslovnu  ljubav svoje mame i svog tate.

Tada se dete sreće i sa spoznajom različitosti polnih organa mame i tate, sa rođenjem braće, sestara, novim poznanstvima, sa različitim strahovima. Nije svejedno tom malom čoveku. Ali, skladan brak roditelja, posvećenost vaspitanju i  gajenje realnog, prirodnog pogleda na život u svim njegovim oblicima, prožeto ljubavlju i pažnjom, stvoriće  zdrav odnos deteta prema okolini, životu i samom sebi.

 

Pomozite mu da voli život, druge ljude i sebe. Naučite ga da nije  centar svemira  ali da je sjajna planeta u svom sazvežđu.

Dr Slavica Veselinović, pedijatar, homeopata

0 Komentara

Ostavite Vaš komentar
Da bi ste ostavili komentar morate biti prijavljeni.